Dindar Olmayan Ana Babaya İtaat Mecburi Midir?

Mart 31, 2013 by  
Kategori: Dini Bilgiler

Dindar Olmayan Ana Babaya İtaat Mecburi midir

Dindar Olmayan Ana Babaya İtaat Mecburi midir

Ana – baba hakkı hiçbir suretle yok olmaz. Bu ana – baba isterse kız ve oğullarını İslam dışı anlayışlara itmek istesin günah olan hususlara teşvikte bulunsun. Dindar bir evlat ana – babanın bu gibi günah ve haram olan istek ve arzularına bakıp da onları terk edemez hizmetlerini ihmal edip ihtiyaçlarına bigane kalamaz.

Bunlar da evlatlarına baskı yapıyor İslam’ı terk etmelerini istiyorlardı. Rabbimiz gönderdiği ayetinde ana babanın İslam’a zıt isteklerine uymamak gerektiğini bildirdi ama onları bütünüyle de terk etmemeyi emretti.

Belki mümkün olduğu kadarıyla hizmetlerinde bulunmayı dini ölçülere zıt düşen isteklerine uymadan gönüllerini almaya gayret etmeyi istedi. Zaten vefalı evlada düşen de budur. Ana – babaya iyilik edip evlatlık yapmak isteyen yavrular böyle zamanlarda evlatlıklarını göstermeli mümkün olan şekliyle yakınlıkta bulunmalıdır.

Terk etmek hatalarını kusurlarını esas alıp ithamda bulunmak herkesin yapabileceği bir şeydir. Halbuki evlat herkesin yapabileceğini değil yapamayacağını yapmalı yabancıların başaramayacağı feragat ve fedakarlıkla evlatlığını ispat etmelidir. Onları İslam’a ısındırmak da ancak böyle bir feragat ve fedakarlıkla olur.

Ana Baba

Sohbet

Yorumlar

Yorum bırakmak için çekinmeyin, Yorum yaparak destek olabilirsiniz...