Sohbet

Aralık 11, 2012 by  
Kategori: Sohbet - Chat

Internet Relay Chat (İnternet Aktarmalı Sohbet), İnternette en çok kullanılan protokollerden bir tanesidir. 1988 yılında Finlandiya’da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılmıştır. Günümüzde IRC dünyanın hemen her yerindeki Birden çok kulanıcıların bir arada kullandığı bir platform haline gelmiştir.
Günümüzde kullanılan MSN Messenger veya Yahoo Messenger gibi üstün özelliklere sahip programlar gibi görüntülü ve/veya sesli sohbet yerine, yukarıda açıklandığı gibi, düz-metin tabanlı bir iletişim söz konusudur, IRC’de. İletişimi sağlarken arada sunucunun bulunması, eğer 1-2 kişi rahatsız ediyorsa, Kişi2’nin dileğine göre Kişi1’in mesajlarının daha Kişi2’ye ulaşmadan engellenebilmesini sağlar.
Tabi ki, IRC’nin bu kadar popüler olmasının sebebi iki kişi arasındaki sağlamasından çok kişiler arası iletişimi aynı anda sağlamasıdır. Bu iletişim, IRC’de #kanal olarak adlandırılmıştır. Kullanıcı birçoklu konuşmaya katılmak istediğinde, yüzlerce kanal arasından dilediğini seçer ve o kanaldaki konuşmalara dahil olur.

Birde Web tabanlı sohbet odaları, yani özel bir IRC yazılımıyla bir IRC sunucusuna bağlanmak yerine, Web tarayıcı programınızla bu görevi üstlenen bir Web sayfasına bağlanıp bu sayfadaki metin satırlarına yazarak, o sayfaya aynı anda bağlanan başka kişilerle sohbet edebilirsiniz.

<selinn> slm arkadaşlar..
<sevmek-yurek-ister> aşk
<queS> KatRe :)
<sevmek-yurek-ister> arıyorsan
<Leo> a.Slm
<ahmettt> a.slm selinn hoş geldin
<ayşeee> slm
<çirkinn-bişeyhh> prenses özele git emir büyük yerden geldi bak koş 😀
<queS> aŞk oLsun yani : )
<Emmi> sevmek_yurek_ister beni sevmek yürek ister
<ilhan36> ayşeee
<ilhan36> as
<ilhan36> hg
<ilhan36> nasılsınız
<ilhan36> ayşeee
<ayşeee> hb ilhan
<PrenSes> sevmek-yurek-ister tabi neden olmasın :)
<ayşeee> sagol

Susmayiz.Com İnternet üzerinde Sohbet, Chat Odaları’nda Türkiye ve dünyanın her yerinde ev sahipliği yapmaktadır. Sohbet odalarına tekrar bağlanmak için google, bing, yandex gibi daha çok arama motorlarında ”Susmayiz yada Susmayiz Sohbet” yazarak Sohbet/Chat odalarına bağlanabilirsiniz.

Sohbet

Yorumlar

One Response to “Sohbet”

  1. Selin on Aralık 11th, 2012 01:42

    Tavsiye ederim süper birşey kafa dağıtmak için :Pp

Yorum bırakmak için çekinmeyin, Yorum yaparak destek olabilirsiniz...